Πραγματοποίηση του πρόγραμματος “The Tipping Point” στο ΓΕΛ Ευηνοχωρίου

The Tipping Point

Περιγραφή του οργανισμού H Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία “The Tipping Point” (TTP) έχει ως σκοπό να συμβάλει στη δημιουργία ενημερωμένων και ενσυνείδητων μαθητών σε ότι αφορά τη μελλοντική τους  επαγγελματική σταδιοδρομία και τις ακαδημαϊκές επιλογές τους. Μέσω του TTP, μαθητές ανεξαρτήτως γεωγραφικής περιοχής ή οικονομικής και κοινωνικής  κατάστασης, μαθαίνουν πέρα από τα στερεότυπα, για δουλειές και ιδέες, επικοινωνώντας με μια  ευρεία γκάμα ανθρώπων-προτύπων (μέντορες) διαφορετικών ειδικοτήτων.

Στόχοι του προγράμματος:

• ενημέρωση των νέων για ακαδημαϊκές και επαγγελματικές επιλογές ώστε να πάρουν περισσότερο συνειδητοποιημένες αποφάσεις για τη μετέπειτα πορεία τους
  • παροχή δυνατότητας σε νέους που βρίσκονται στα πιο απομονωμένα νησιά, σε χωριάτης περιφέρειας, σε προάστια των μεγάλων πόλεων να διευρύνουν τους ορίζοντες & τις επιλογές τους
  • στοχευμένη κατανομή απασχόλησης, συμβάλλοντας στην αντιμετώπιση της ανεργίας των νέων και της “διαρροής των εγκεφάλων”, ειδικά από την επαρχία
  • δημιουργία όρων και προϋποθέσεων που προάγουν μια κουλτούρα, η οποία ενισχύει την καινοτομία και την πρωτοβουλία στο εργασιακό περιβάλλον και δίνει νόημα σε νέους σε περιθωριοποιημένες γεωγραφικά και κοινωνικά κοινότητες.

The Tipping Point  στο Λύκειο

Το Σχολείο μας συμμετέχει τη σχολική χρονιά 2021-2022 στο πρόγραμμα με ομάδα μαθητών και μαθητριών υπό την επίβλεψη του κ. Δημήτρη Γιαννόπουλου, της κ. Ελένης Τζάνη και της  κ. Κατερίνας Ασημακοπούλου.

1η συνάντηση 16-12-2021:

Η κα Δάφνη Νικολίτσα, καθηγήτρια του τμήματος Οικονομικών σπουδών του πανεπιστημίου Κρήτης,  ενημέρωσε τους μαθητές για το Πανεπιστήμιο και τα τμήματά του καθώς την επαγγελματική αποκατάσταση των φοιτητών στις οικονομικές επιστήμες.

2η συνάντηση 17-02-2022:

Η κα Κολλυροπούλου Θεώνη, καθηγήτρια του πανεπιστημίου Πελοποννήσου, παρουσίασε τα τμήματα του Πανεπιστημίου, την κατανομή τους στις διάφορες πόλεις και τις  υπηρεσίες (πχ σίτιση, στέγαση, μεταπτυχιακά) που προσφέρονται στους φοιτητές. Επίσης αναφέρθηκε στο πώς συνδέονται τα μαθήματα των θεωρητικών επιστημών με τις σύγχρονες συνθήκες που επικρατούν στην αγορά εργασίας.

3η συνάντηση 22-03-2022:

Ο κος Μάριος Μπαλής, Περιβαλλοντολόγος στο Τμήμα Περιβάλλοντος στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, έκανε παρουσίαση του Πανεπιστημίου Αιγαίου, των τμημάτων του και του τρόπου που μπορεί να αξιοποιηθεί η πληροφορική στην περιβαλλοντική εκπαίδευση.

4η συνάντηση 22-03-2022:

Η 4η συνάντηση έγινε με την κα. Χρυσοβαλλαντία Καραγιάννη, μέλος του εκπαιδευτικού προσωπικού του τμήματος  Περιβάλλοντος στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου.  Συζήτησε με τους μαθητές τρόπους προσαρμογής στην κλιματική αλλαγή, και τρόπους καλλιέργειας οικολογικής συνείδησης.