Χαράσσοντας τη ζωή του ψαρά: επίσκεψη στο ιβάρι της Κλείσοβας

Μια μοναδική εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν τα μέλη-μαθητές της εκπαιδευτικής ομάδας του εκπαιδευτικού ομίλου – εκπαιδευτικού περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο «Χαράσσοντας τη ζωή του ψαρά» που υλοποιείται στο Γενικό Λύκειο Ευηνοχωρίου, σε συνεργασία και με άλλα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής μας και με την αμέριστη αρωγή του Οργανισμού Messolonghi By Locals. Στο πλαίσιο του παραπάνω προγράμματος, την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο ιβάρι της Κλείσοβας όπου οι μαθητές βίωσαν πολλές πτυχές της καθημερινότητας και του επαγγέλματος του ψαρά: έκαναν βαρκάδα στη λιμνοθάλασσα, ψάρεψαν με πετονιά και στην πύρα, πάστωσαν ψάρια, έκαναν ορνιθοπαρατήρηση, επισκέφθηκαν το ιστορικό νησάκι της Κλείσοβας… Προηγήθηκε μια κατατοπιστική σύντομη παρουσίαση της περιβαλλοντολόγου-βιολόγου κ. Αναστασίας Ρούση που είχε θέμα την ανατομία και τις βιολογικές λειτουργίες των ψαριών.

2 1 .jpg .jpgψαριών.jpg