“Τρέχω για ΕΥ”

Την Παρασκευή 29/09/2023, στο πλαίσιο του εορτασμού της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023, μετά από πρόταση της Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία οι μαθητές/τριες του Γενικού Λυκείου ΕΥηνοχωρίου συμμετείχαν στην κοινή αθλητική δράση της «πανελλαδικής σχολικής σκυταλοδρομίας» υιοθετώντας το κοινό σύνθημα: «Τρέχω για το ΕΥ»( ΕΥ Ζην-ΕΥτυχία-ΕΥσυνειδησία-ΕΥ αγωνίζεσθαι-ΕΥθύνη). Οι μαθητές/τριες του σχολείου δημιούργησαν το σύνθημα: ΕΥθύνη + Γη = Ζωή στέλνοντας έτσι το μήνυμά τους που εξέφραζε τη βαθιά ανησυχία τους για το περιβάλλον και την περιβαλλοντική κρίση που βιώνουμε. Με τρόπο παιγνιώδη, βιωματικό και δημιουργικό εκδήλωσαν τον σεβασμό τους στις αξίες της συνεργασίας και της ομαδικότητας.

ΜΟTΤΟ: ΕΥθύνη + Γη = Ζωή

Σύνδεσμος video στο Youtube: https://youtu.be/yc_xC1kMVD4