ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ ΕΠΑΙΞΕ «ΘΕΑΤΡΟ ΜΕΤ΄ΕΜΠΟΔΙΩΝ»

Την Τετάρτη 15/11/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γενικού Λυκείου Ευηνοχωρίου με τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου επισκέφτηκαν το Ξενοκράτειο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσολογγίου και ξεναγήθηκαν από τη μουσειοπαιδαγωγό κ. Δήμητρα Γαβρίνα. Ειδικότερα οι μαθητές/τριες της Α΄ Λυκείου συμμετείχαν και στο επιδαπέδιο εκπαιδευτικό παιχνίδι «Θέατρο μετ΄εμποδίων» που υλοποιείται στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος για τα αρχαία θέατρα της Αιτωλοακαρνανίας και το οποίο στηρίζεται σε πραγματικά και τεκμηριωμένα ιστορικά στοιχεία. Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας αξιοποίησαν τη μεθοδολογία της βιωματικής μάθησης, συμμετείχαν δυναμικά, γέμισαν εικόνες και συναισθήματα, συνειδητοποίησαν την ομορφιά του ελληνικού πολιτισμού σε μια μοναδική ευκαιρία αλληλεπίδρασης και ενεργητικής συμμετοχής.
Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους του μουσείου για την εμπνευσμένη εμπειρία που μας πρόσφεραν με την πρωτόγνωρη «απόδραση» στο θέατρο του Στράτου των μέσων του 3ου αιώνα π.Χ.

Αφήστε ένα σχόλιο