Επίσκεψη στο εργαστήρι «Παναγία Ελεούσα»

Σήμερα, 18-02-2014 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο εργαστήρι «Παναγία Ελεούσα» στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Μιλώντας για τα ανθρώπινα Δικαιώματα» με υπεύθυνες καθηγήτριες τις: Ασημακοπούλου Αικατερίνη, Τζάνη Ελένη και Χατζηιωάννου Άννα.

2014-02-18 12.03.07

Γνωρίσαμε από κοντά τους χώρους όπου φιλοξενούνται και εκπαιδεύονται παιδιά με ειδικές ανάγκες της ευρύτερης περιοχής του Μεσολογγίου.

Εξειδικευμένο εκπαιδευτικό προσωπικό παρέχει φροντίδα και ευκαιρίες κοινωνικοποίησης, προσφέροντας έτσι πολύτιμο έργο στον τόπο μας. Ο μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας ξεναγήθηκαν από τρεις κοινωνικούς λειτουργούς στα εργαστήρια που απασχολούνται και δημιουργούν τα παιδιά.

Η φιλοξενία τόσο των υπευθύνων όσο και των παιδιών ήταν εγκάρδια. Είδαμε δακρυσμένα μάτια μαθητών μας και οι υπεύθυνοι τόνισαν την αξία αυτής της επαφής προς όφελος και του ιδρύματος αλλά και των υγιών παιδιών.

Τους ευχαριστούμε πραγματικά για το μάθημα ζωής που μας προσφέρουν.