«8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021»

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στο Γενικό Λύκειο Ευηνοχωρίου πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις με σύνθημα για το έτος 2021: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά». Στόχοι της συγκεκριμένης δράσης που γίνεται κάθε χρόνο σε όλα τα σχολεία της χώρας μας είναι η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας καθώς και η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων.

Υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Παπαευθυμίου Αθανασίου, οι μαθητές του σχολείου μας έζησαν μια όμορφη αθλητική εμπειρία, το μηνύματα της οποίας ευελπιστούμε να τους φανούν χρήσιμα στο μέλλον, εφαρμόζοντας το αρχαίο ρητό “νους υγιής εν σώματι υγιεί”.