Επίσκεψη σε εκθέσεις χαρακτικής στο Μεσολόγγι

«Αν σας έχουν πει πως αν δεν μπορείτε να κάνετε μια ευθεία γραμμή σημαίνει πως δεν το έχετε με την ζωγραφική, σας είπαν ψέμματα. Άλλωστε στην φύση τίποτα δεν είναι σε ευθεία. Όλα είναι καμπύλες».

IMG ca6369caa54c12ed0f4ac0f4f5bfd0fc V

Οι μαθητές των τμημάτων Α2 και Β1 του σχολείου μας υλοποιούν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με γενικό τίτλο «Κι ερωτεύτηκες τη λίμνη την ήμερη. Και γίνεσαι ψαράς» και υποθέμα «Ο ψαράς στη χαρακτική», υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Ν. Σταμάτη, Χ. Θεολόγου, Ελ. Τζάνη και Αν. Λιάλιου και την αρωγή του Μη Κερδοσκοπικού Οργανισμού “Messolonghi by locals”.

Στο πλαίσιο αυτό την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μεσολόγγι σε δύο πολύ ενδιαφέρουσες εκθέσεις χαρακτικής. Πιο συγκεκριμένα, επισκεφτήκαμε στον Τοπικό Κόμβο (Hub) την έκθεση χαρακτικής του Παναγιώτη Πριστούρη, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία εκτός από το να θαυμάσουν την εξαιρετική δουλειά του καλλιτέχνη, να μάθουν με βιωματικό τρόπο και την τεχνική με την οποία δημιουργούνται τα χαρακτικά. Παράλληλα, η επίσκεψή μας ξέφυγε από τα όρια των έργων και άνοιξε μια συζήτηση για την αγάπη για την τέχνη καθώς και τις επιλογές που κάνουμε στη ζωή.

Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε το κτίριο Χρυσόγελου όπου ξεναγηθήκαμε στην έκθεση της Ένωσης Ελλήνων Χαρακτών που φιλοξενείται αυτήν την περίοδο στο συγκεκριμένο χώρο από την υπεύθυνη κ. Αποστολία Πάστρα. Οι μαθητές γνώρισαν τις βασικές τεχνικές με τις οποίες φτιάχνονται τα χαρακτικά (ξυλογραφία, χαλκογραφία και λιθογραφία).

IMG 04d57b10ee5e1cdd07f0e641c39d736d VIMG b90e9ef6bf65db35cc0528adba925e2a VIMG ffcec6a93371cb91bebe8f4acb489c79 V