Συμμετοχή του Λυκείου Ευηνοχωρίου στο Εικαστικό, Μαθητικό Φεστιβάλ του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ Μεσολογγίου

Το Γενικό Λύκειο Ευηνοχωρίου ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ Μεσολογγίου που σε συνδιοργάνωση με την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης νομού Αιτωλοακαρνανίας, διοργάνωσε το πρώτο Εικαστικό, Μαθητικό Φεστιβάλ στη μνήμη του μαθητή Βασίλη Πλούμη . Ο Βασίλης με τον άδικο θάνατο του χάρισε ζωή, μέσω της δωρεάς οργάνων,  σε πέντε συνανθρώπους μας που τα είχαν απόλυτη ανάγκη.

Δύο μαθήτριες μας, η Δάφνη Ξάφο μαθήτρια της Β΄ Λυκείου και η Γεωργία Καλαβρουζιώτη, μαθήτρια της Α΄ λυκείου, εμπνεύστηκαν από αυτή την πράξη αγάπης, αλληλεγγύης και αλτρουισμού και δήλωσαν συμμετοχή δημιουργώντας δύο έργα ζωγραφικής που ξεχώρισαν.

Στις 22-12-2021,  στο ανακαινισμένο κτίριο Χρυσόγελου, πραγματοποιήθηκε η τελική εκδήλωση παρουσία της μητέρας του Βασίλη, του Προϊστάμενου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, των μαθητών που συμμετείχαν, του Διευθυντή του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ και εκπροσώπων των σχολείων. Η έκθεση παρουσίασε εξαιρετικό ενδιαφέρον και έγινε θεσμός.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά ,αλλά ιδιαιτέρως στις μαθήτριές μας Δάφνη και Γεωργία που μας έκαναν υπερήφανους.

1641060115594blob received 657293605282948 1641060288923blob 1641060147596blob